Čo sú tepelné mosty?

Každý majiteľ novej nehnuteľnosti zväčša predpokladá, že v nej bude bývať dobre a dlho bez toho, že by musel do nej zasahovať.

Každý majiteľ novej nehnuteľnosti zväčša predpokladá, že v nej bude bývať dobre a dlho bez toho, že by musel do nej zasahovať. V posledných rokoch sa ale presviedčame, že to je úplne inak a stopercentná spokojnosť s bývaním v novostavbe alebo čerstvo zrekonštruovanej nehnuteľnosti je skôr výnimkou ako pravidlom. Jedným z častých dôvodov nespokojnosti býva napríklad výskyt plesní a ich obvyklý pôvodca – tepelné mosty.

Tepelný most je miesto v konštrukcii domu, kde uniká výrazne viac tepla než v ostatných miestach obálky domu(až o 50%!). Ide hlavne o miesta kde sú: okná, dvere, rohy stien, či miesta kde ste  zasahovali do tepelnej izolácie (napr. kotvenie pergoly).  V minulosti sa tepelné mosty na stavbách takisto vyskytovali, ale v dnešnej dobe, keď sa snažíme o čo najväčšie úspory energií sú veľmi žhavou témou.

Ako tepelné mosty identifikovať?

Problémové miesta sa dajú identifikovať napríklad pomocou termovízneho meranie budovy. Ide o bezkontaktné meranie, vďaka ktorému si vieme rýchlo a prehľadne určiť povrchovú teplotu problémových miest a materiálov. Na meranie používame špičkovú termovíznu kameru testo 872s,ktorá rozozná teplotné rozdiely už od 0,05°C!

Ako tepelné mosty obmedziť?

Tepelné mosty by ste mali riešiť už pri výstavbe domu, spolu s projektantom. Ten pokiaľ dostal za úlohu vypracovať projekt k realizácii stavby, tak by mal riešiť detaily nielen ohľadom statiky, ale aj tepelno-technických vlastností budovy. Bohužiaľ ale žiadne univerzálne riešenie na elimináciou tepelných mostov neexistuje a Vždy závisí od situácie a miesta, ktoré je nimi postihnuté. Pokiaľ sa ale vyskytujú najmä na obvodom plášti budovy, potom sa ako riešenie ponúka zateplenie fasády.

Pokiaľ máte viac otázok, zavolajte obchodnému zástupcovi vo svojom regióne a ten Vám už so všetkým ochotne pomôže a vysvetlí. Nájdete ich TU.