Podlahový poter v byte krok za krokom

Čo budete potrebovať na výrobu podlahového poteru?

Výroba podlahového poteru je prakticky nevyhnutným krokom pri akejkoľvek stavbe alebo rekonštrukcii bytu, domu alebo kancelárie. Je to podlahová vrstva, ktorá vytvára trvanlivý podklad pre všetky druhy panelov, podlahových dosiek, dlaždíc, terakoty, parkiet a dokonca aj kobercov. Vďaka tomu podlaha vyzerá oveľa lepšie. V prvom rade je rovnomerná a hladká. Navyše sú v nej často ukryté káble alebo podlahové kúrenie. Poter sa vyrába v miestnostiach vo vnútri domu a bytu, ako aj v garáži alebo vonku.Je ťažké vyrobiť podlahový poter? Nie, ak sa oboznámite s našim sprievodcom!

Čo budete potrebovať na výrobu podlahového poteru?

Zariadenie, ktoré musíte pripraviť pred výrobou poteru, sa líši v závislosti od výrobku, ktorý si vyberiete. Väčšina cementových a betónových poterov vyžaduje vhodnú výstuž a mnoho užitočných nástrojov na vyrovnanie podlahy. Tieto potery by sa mali nanášať v dostatočne hrubej vrstve, spravidla od 2 cm. Zaujímavým výrobkom na trhu je samonivelizačná stierka, ktorá je ukončovacím výrobkom existujúceho betónového poteru. Umožňuje Vám odstrániť nerovnosti. Výsledkom je, že tento výrobok je veľmi často vybraný na rekonštrukciu bytov, najmä ak sa vyžaduje vyrovnanie povrchu.

Základné nástroje potrebné na výrobu poteru v byte sú:

• stavebná fólia a výstužné rohože, ak to vyžaduje poter, spravidla betónový

• vodováha,

• meradlo,

• laserový merač výšok poterov

• hladidlo na roztiahnutie poteru až na 2 cm,

• lišta na nanášanie samonivelačného poteru hrubšieho ako 2 cm,

• miešadlo,

• odvzdušňovací valec na samonivelačné stierky.

V prípade samonivelizačných poterov môžu byť užitočné aj špeciálne podrážky s hrotmi, ktoré sa umiestňujú pod topánky. Vďaka tomu je možné vchádzanie na poter a jeho dodatočné odvzdušnenie. Na väčších stavbách môže byť pri výrobe betónových poterov užitočná aj lopata, fúrik a miešačka betónu.

Samonivelačný poter – stierka krok za krokom

Ak vo svojom byte vyrábate podlahový poter, alebo skôr vyrovnávaciu vrstvu existujúceho betónového poteru, samonivelizačná stierka je nepochybne tou najlepšou voľbou. V porovnaní s betónovými potermi sa nanáša pomerne ľahko, pomerne rýchlo schne a umožňuje vytvárať skutočne tenké vrstvy malty. Preto sa v našom sprievodcovi zameriame na výrobu samonivelizačnej stierky.

Krok 1. Príprava podkladu.

Kľúčom k úspechu je správna príprava podkladu. Pred nanášaním stierky sa uistite, že spodná vrstva je nosná, stabilná a čistá. V prípade akýchkoľvek pochybností o stave podkladu stojí za to ho natrieť základným náterom. Na to budú dobre fungovať prípravky Grund-W dostupné v našej ponuke. Slabé podklady si vyžadujú pokročilejšie opatrenia a používanie špeciálnych hlboko prenikajúcich penetračných náterov. Naopak, hladké povrchy je možné ošetriť kontaktným základným náterom 307.

Krok 2. Postarajte sa o dilatáciu.

Podklad nie je všetkým. Je mimoriadne dôležité vytvoriť dilatačné škáry, čiže zámerne ponechať medzeru oddeľujúcu poter a stierku od steny, stĺpov, polovičných stien a ďalších podobných prvkov. Šírka dilatácie je od 4 mm do dokonca 12 mm.

Krok 3. Určite úroveň poteru alebo stierky.

Je veľmi dôležité určiť výšku samonivelizačnej stierky. Použite laserový merač výšok. Nezabudnite začať realizovať poter alebo stierku od konkrétnej steny.

Krok 4. Pripravte si samonivelizačnú stierku.

Betónový poter by mal byť pripravený v súlade s pokynmi na obale. Samonivelačná stierka EXPRESS 419 z našej ponuky vyžaduje prípravu 6,9 litra čistej vody na každých 25 kg hmotnosti výrobku, ale množstvo vody sa môže líšiť v závislosti od výrobku. Táto zmes by mala byť 2-3 minúty dôkladne premiešaná a potom na chvíľu odložená tzv. technologická prestávka , aby dozrela. Po uplynutí technologickej prestávky by ste mali zmes znova premiešať, aby ste získali jednotnú maltu konzistencie hustej krémovej smotany.

Krok 5. Výroba stierky.

Realizácia stierky sa začína od steny, ktorá sa nachádza čo najďalej od vchodu. Práve na nej je dobré vyznačiť výšku v treťom kroku. Nezabudnite na dilatačné škáry! Zmes je potrebné naliať na pásy široké približne 40 cm. Na získanie rovnomernej tenkej vrstvy je potrebné roztierať stierku hladidlom.

Krok 6. Postarajte sa o odvzdušnenie.

Tenké vrstvy stierky do 2 cm sa odvzdušnia a vyrovnajú pomocou valčeka s hrotmi. Nad touto výškou by sa mala používať čeriaca tyč.

Krok 7. Vyrovnajte poter.

Vyrovnanie vrstvy nad 2 cm je možné vykonať pomocou nástrojov od kroku 6, pričom budete vykonávať vibračné pohyby po celom povrchu poteru.

Krok 8. Ďalšie práce.

Po dokončení vyrovnávania na stierke 419 je možné za vhodných podmienok po 2 hodinách stáť. Ďalšie práce, ako napríklad pokladanie dlaždíc, sa môže začať najskôr po uplynutí 24 hodín.

Pozri produkty