Farby odolné proti biologickému zaťaženiu | Kreisel

Smog, kyslé dažde, plesne či riasy nielenže zhoršujú kvalitu ovzdušia a zdravie ľudí, ale predstavujú aj vážne ohrozenie pre fasády budov. Tie vystavené nepriaznivým vplyvom strácajú svoj vzhľad, ich povrch degraduje a v konečnom dôsledku sa skracuje celá životnosť stavby. Dobrou správou však je, že farby s vysokou odolnosťou proti biologickému zaťaženiu fasády pred nepriaznivými vplyvmi prostredia dokážu účinne ochrániť.

Použite farby odolné proti biologickému zaťaženiu a smog ani kyslý dážď už nebudú problém

Biologické zaťaženie: plesne, riasy, lišajníky i baktérie

Všetky živé organizmy, ktoré sa usádzajú a rozmnožujú na povrchu budovy, predstavujú biologické zaťaženie. Darí sa im hlavne na vlhkých, tienistých a málo vetraných miestach. K rozvoju biologického zaťaženia výrazne prispieva aj znečistené ovzdušie.

Smog obsahuje chemické látky a jemné prachové častice, ktoré sa usádzajú na povrchu budov, a vytvárajú tak výživnú pôdu pre mikroorganizmy. Kyslé dažde okrem toho menia aj PH povrchov, narúšajú ochranné vrstvy fasád, a robia ich tak ešte náchylnejšími na napadnutie biologickými činiteľmi.

Fasády znečistené riasami a plesňami nielenže pôsobia zanedbane a strácajú svoju farebnú stálosť, ale ich povrch postupne degraduje. Mikroorganizmy môžu preniknúť aj hlbšie do štruktúry materiálu, oslabiť ho, a znížiť tak životnosť celej stavby.

Moderné fasádne farby aktívne chránia povrch pred napadnutím mikroorganizmami

Medzi kľúčové ochranné látky farieb odolných proti biologickému zaťaženiu patria biocídy, fungicídy a algicídy. Sú to špeciálne chemické zložky zabraňujúce rastu plesní, rias a iných nežiaducich mikroorganizmov.

Farby odolné proti biologickému zaťaženiu fungujú preventívne aj aktívne. Po nanesení na povrch vytvoria ochranný film, ktorý bráni prenikaniu vlhkosti a znižuje priľnavosť nečistôt. Mikroorganizmom tak sťažujú ich usádzanie a následné rozmnožovanie. Biocídne zložky zároveň pôsobia aj ako obranný štít, ktorý eliminuje spóry a mikroorganizmy ešte predtým, než stihnú napadnúť povrch.

Použitím farieb odolných proti biologickému zaťaženiu investujete nielen do vzhľadu, ale aj do ochrany a trvácnosti samotnej stavby.

Overené riešenia pre dlhodobú ochranu: fasádne farby odolné proti biologickému znečisteniu

Pri ochrane fasád pred smogom, kyslými dažďami, plesňami či riasami zohrávajú kľúčovú úlohu kvalitné nátery. Predstavujeme vám preto 5 špičkových produktov.

Silikátová farba SILIKAT FARBE 002 na báze draselného vodného skla je určená do náročného vonkajšieho aj vnútorného prostredia. Predstavuje ideálne riešenie pre historické budovy vďaka svojej vysokej paropriepustnosti a kryštalickému spojeniu s podkladom. Je vodotesná, mrazuvzdorná a mimoriadne odolná proti biologickému zaťaženiu.

Inovatívna silikónová farba s nano úpravou SILIKON NANOTECH FARBE 006 po vyschnutí získava samočistiace schopnosti. Vďaka špeciálnym aditívam odoláva biologickému znečisteniu aj pri extrémnych vonkajších podmienkach. Odporúča sa aj na betónové podklady.

Špeciálne navrhnutá farba SILIKON FARBE 003 UV+ pre tmavé farebné odtiene používa studené pigmenty, ktoré obmedzujú prehrievanie fasády a chránia ju pred vyblednutím. Farba má vysokú UV stabilitu a je ideálna na použitie na čerstvé minerálne omietky aj renovácie. Keďže je samočistiaca, vodotesná a ekologická, odolná proti oderu a biologickému znečisteniu, je perfektná aj na renováciu historických budov.

Nezabudnime však ani na univerzálnu farbu na báze silikónovej emulzie a špeciálnych polymérov BIOFARBE 008, ktorá je určená do interiéru aj exteriéru. Obsahuje ochranný systém BIO-PRUF, ktorý zvyšuje odolnosť proti plesniam a riasam. Odporúčame ju na ochranu historických fasád. Ideálna je do prostredia v blízkosti lesov, parkov a vodných plôch a priestorov s vysokou vlhkosťou.

Praktické tipy a odporúčania od profesionálov z KREISEL

Aby fasádne farby odolali biologickému zaťaženiu a plnili svoju funkciu čo najefektívnejšie, dodržte niekoľko zásad pri ich aplikácii i následnej údržbe.

Pred aplikáciou farby musí byť podklad dôkladne očistený od prachu, machov, plesní, starých náterov i mastnoty. V prípade biologického znečistenia odporúčame najskôr použiť biocídny prípravok KREISEL SEPTOBUD 1008. Používa sa na čistenie a dezinfekciu stien a striech. V prípade nasiakavého alebo nerovnomerného podkladu je vhodné použiť penetračný náter. Farbu potom nanášajte valčekom, štetcom alebo striekaním v 2 vrstvách, pričom medzi jednotlivými vrstvami dodržte odporúčaný čas schnutia.

Fasádu pravidelne čistite jemným oplachom vodou, ideálne nízkotlakovým čističom. Vyhnite sa agresívnym chemikáliám, ktoré by mohli narušiť povrch fasády. Ak sa objavia drobné stopy rias alebo plesní, ošetrite postihnuté miesta špeciálnym čistiacim prostriedkom na biologické nečistoty KREISEL SEPTOBUD 1008. Každý rok kontrolujte stav fasády, najmä v tienistých a vlhkých zónach a v prípade potreby zasiahnite, aby sa zabránilo šíreniu znečistenia.

Správnym výberom farby, jej profesionálnou aplikáciou a pravidelnou údržbou môžete výrazne predĺžiť životnosť fasády a zachovať jej atraktívny vzhľad dlhé roky.